MESELE

16 Ocak 2013’de doğan Mesele; zamansız (trendlerden ve modadan bağımsız) ve topraksız (dünyanın dört bir köşesinden her kültürü kucaklayarak) ama herkes için anlamı olan tasarımlar yaratmak üzere kurulan bir tasarım markası.

Adı üstünde, hep çok meselesi oldu ama bir Mesele olmak hiçbir zaman kolay olmadı. Yerel üretim ve yok olmaya yüz tutan zanaatları destekleyen ürünler seçti. Ve bunları modern bir tasarım anlayışıyla günümüze taşıdı. El işçiliği ve benzersizlik içinde bir standart oluşturmayı başardı. Ambalajından üretim sürecine, doğa dostu ve sürdürülebilir olmayı hep mesele etti. Her kültürden sembolleri günümüze taşıyarak bize özümüzün bir olduğunu hatırlatmaya çalıştı. Ve her aşamada ürünlere bolca sevgi kattı ki, alan kişiler de onunla özel bir ilişki kursunlar ve ona kendi anlamlarını yüklesinler.

Kurulduğu günden bu yana Mesele; peştamal, peşkir, keçe, kandıra bezi, nakış, bakır işçiliği, kök boya, emaye, mine, şifalı taşlar, aromaterapi ve sadekarlık gibi birçok konuyu kendine mesele etti. Bugüne kadar yüzlerce ürün, binlerce seven ve birçok ödül sahibi oldu ama en büyük başarısı; arkasındaki hikaye ve emeği bilen ya da bilmeyen herkesin Mesele’sine sevgiyle bakıp dokunması ve onunla özel bir ilişki kurması oldu.

İşte anlamı olan bir tasarım olmayı tam da bunun için istemiştik. Bunun parçası olan herkese teşekkürlerimizle…